
Імітація ескалації. Як прикордонний інцидент між Сербією й Косово розчарував Москву
Росія не припинить спроб розхитати ситуацію на Балканах. Але їй нема що запропонувати Сербії.
Чергове загострення на Балканах напередодні 108 річниці початку Першої світової війни виглядало зловісно - тим більше що й цього разу почали серби. На тлі війни в Україні, та чергового загострення китайсько-американських відносин довкола Тайваню це був дуже тривожний дзвіночок.
Однак нинішнє напруження на кордоні Сербії та Косово насправді є нічим іншим як продовженням гри в імітацію, що триває з лютого 2008 року, коли парламент останнього в односторонньому порядку проголосив незалежність за підтримки ЄС та США. Цей конфлікт не було залагоджено - і хоча його воєнну складову було заморожено із розгортанням в Косово сил НАТО в 1999, Сербія категорично відмовляється визнавати його суверенітет. Погрози краю стали одним з провідних елементів риторики Белграда як на внутрішньо-, так і на зовнішньополітичній арені. Тож загострення трапляються регулярно. Сторони активно демонструють готовність до рішучих дій, а потім під тиском ЄС та США розходяться. Останній подібний інцидент був торік.
В даному конкретному випадку дата напруження була відома заздалегідь. З 1 серпня влада Косово готувалась до запровадження нових правил перетину кордону: при в'їзді на територію краю громадяни Сербії мають отримувати тимчасовий документ. Видані Сербією Косово вважає недійсними - це симетрична відповідь Приштини на невизнання Белградом косовських посвідчень особи. Крім того, від місцевих сербів вимагали оформлення косовських же номерів.
Цей лютий удар по ідентичності призвів до того, що серби перекрили головну магістраль, що сполучає Косово із Сербією - дорогу Приштина-Рашка, ще в кількох місцях звели барикади. Дійшло до стрілянини, кілька сербів зазнали
Читать на bin.ua
