

Przywódcy państw ODKB podpisali pakiet dokumentów po szczycie w Mińsku
Przywódcy krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym podpisali pakiet dokumentów po szczycie w Mińsku, podaje korespondent BELTA. Do podpisania przygotowano 15 dokumentów. „Wszystkie kwestie są rozpatrywane i zatwierdzane podczas posiedzeń organów statutowych ODKB i gotowe do podpisania” - powiedział na posiedzeniu plenarnym sekretarz generalny ODKB Imangali Tasmagambetow.
Podpisano deklarację Rady bezpieczeństwa zbiorowego ODKB, mającą na celu podkreślenie podstawowych zasad działalności organizacji. Dokument wyraża stanowisko ODKB w sprawie aktualnych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego. Podjęto również decyzję o środkach mających na celu rozwój systemu reagowania kryzysowego ODKB.
W nowej wersji zatwierdzono rozporządzenie w sprawie sposobu reagowania ODKB na sytuacje kryzysowe oraz w sprawie sposobu podejmowania i wdrażania zbiorowych decyzji dotyczących użycia sił i środków systemu zbiorowego bezpieczeństwa ODKB. Kolejną decyzją SKB zatwierdzono postanowienie o wspólnym centrum prasowym ODKB. Podpisano decyzje w wielu sprawach personalnych.
Na stanowisko szefa Zjednoczonego sztabu ODKB został mianowany przedstawiciel Rosji generał-pułkownik Andrzej Serdziukow. Podjęto również decyzję o podziale stanowisk kwotowych w organizacji na następny trzyletni okres. W celu zwiększenia efektywności działania organów roboczych organizacji przy rozwiązywaniu bieżących i nowo postawionych zadań wprowadzono zmiany w strukturze Zjednoczonego sztabu.
Przewódcy państw zajęli się również kwestiami dotyczącymi wzmocnienia i rozwoju współpracy wojskowej ODKB, budżetu organizacji. Postanowiono, że przewodnictwo w ODKB przechodzi z Białorusi do Kazachstanu od 1 stycznia 2024 roku. Na rozszerzonym posiedzeniu szczytu
. Читать на belarus24.by