


Різдво Пресвятої Богородиці у картинах старих майстрів
У Євангелії мало відомостей про Діву Марію і зовсім нічого про її народження, яке православні святкують 21 вересня, а католики – 8-го. Чому саме - залишається тільки висувати гіпотези. Можливо - тому, що євангелісти ставили своїм завданням перш за все опис народження та життя Ісуса Христа. Відомості про його матір, якими користуються сьогодні, почерпнуті з апокрифічного протоєвангелія Якова («прото» - тому що там описані події, що відбувалися до євангельських).
Картин із цього приводу художниками класичного періоду теж написано мало. І тут є дві причини. По-перше, у католиків (а більшість картина великих художників на євангельські сюжети зазвичай належать до католицької традиції) Різдво Богородиці належить, так би мовити, до «свят другого рангу».
Це, втім, не применшує його релігійного значення. Просто головні християнські свята у католиків називаються «урочистостями» (головні серді «урочистостей» – «урочистості з октавою» – Різдво та Великдень). А свята йдуть у цій ієрархії вже за ними.
Можливо (тут краще знаються богослови), це сталося тому, що народження Богородиці було справою цілком земною. І в православній і в католицькій традиції у сімейної пари Анни та Іоакима свята Зачаття Богородиці та Різдва Богородиці відстоять одна від одного рівно на 9 місяців.
Але, з іншого боку, народження майбутньої матері Ісуса Христа було передбачене. Про нього говорять у Старому Завіті, а в протоєвангелії Якова сказано, що в Анни та Йоакима довго не було дітей, а коли Іоаким прийшов до храму, щоб принести жертву, єврейський первосвященик йому відмовив, оскільки він не дав потомства Ізраїлю. Іоаким у скорботі відійшов у пустелю для молитви, а вдома молилася його дружина Анна – і ним обом явився ангел, який сказав Анні: «Господь
Читать на lenta.ua